Kıbrıs Ne Haber – Kıbrıs'ın Güncel Haber Sitesi

Arter “Yağışların Yarattığı Sıkıntıyı Çözmeye Çalışıyoruz”


Arter “Yağışların Yarattığı Sıkıntıyı Çözmeye Çalışıyoruz”
71 views
31 Aralık 2019 - 15:36


Arter “Yağışların Yarattığı Sıkıntıyı Çözmeye Çalışıyoruz”

Gazimağusa Belediyesi Başkanı İsmail Arter, Gazimağusa Hendeği ve Surları için aşırı miktardaki yağışların doğurduğu sıkıntılı durumlar konusunda alınabilecek tüm tedbirler üzerinde titizlikle çalıştıklarını kaydetti.

Arter, sadece Gazimağusa ve ülkenin değil, aynı zamanda bütün dünyanın kültürel mirası olan Mağusa Hendeği ve Surları için hissedilen hassasiyetin, ilgili tüm duyarlı kesimler gibi Gazimağusa Belediyesi yönetimi ve teknik birimleri tarafından da aynı duyarlılıkla hissedildiğini belirtti.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, aşırı yağışlarda Hendek’te su birikmesiyle ilgili olarak belediyeyi hedef alan yayınlar üzerine, belediyenin bu konudaki çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Arter, “Gazimağusa Belediyesi Hendeğin daha önceki yapısını değiştirecek herhangi bir altyapı çalışması yapmamıştır. Anıtlar Yüksek Kurulu’nun çizdiği sınırlar içinde kalmıştır ve kendi inisiyatifi ile tek başına karar alıp uygulamamıştır” dedi.

Arter, proje kapsamında, mevcut yürüyüş yolu iyileştirilmesi, sur duvarlarının ve yürüyüş yolunun aydınlatılması, kent mobilyalarının yerleştirilmesi işlerinin yapıldığını aktardı.
Hendek alanının sit alanı olması nedeniyle, hendek içerisinde herhangi bir yeni kanal açılmasına izin verilmediğine dikkat çeken Arter, bu durumda, sadece dıştan gelecek suların kontrol altına alınmasına çalışıldığını kaydetti.

Arter, “ancak son zamanlarda yağan şiddetli ve aşırı sağanak yağmurlar neticesinde önlemlere rağmen Hendeğe dışarıdan gelen yağmur sularını sebep gösterip, kasıtlı ve bilinçli olarak sosyal medya üzerinden Gazimağusa Belediyesi’ne ve ülkeye kazandırılmış olan Hendek Düzenleme Projesi’ne saldırılması” üzücüdür” ifadelerini kullandı.
Arter, kente ve hendeğe saygı duyan ve konu ile ilgili bilgi sahibi tüm kurum, kuruluş ve uzmanlarla çalışmaya hazır olduklarını, özellikle yetkili konumdaki Anıtlar Yüksek Kurulu ve Eski Eserler Dairesi’ni Hendek Projesi sürecinde olduğu gibi konuya müdahil olmaya ve açıklama yapmaya davet etti.

brt


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.