Kıbrıs Ne Haber – Kıbrıs'ın Güncel Haber Sitesi

Taçoy “Ürün Güvenliği Düzenlemeleri İstenilen Noktada Değil”


Taçoy “Ürün Güvenliği Düzenlemeleri İstenilen Noktada Değil”
67 views
07 Ocak 2020 - 18:34


Taçoy “Ürün Güvenliği Düzenlemeleri İstenilen Noktada Değil”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, ürün güvenliği konusundaki düzenlemelerde istenilen yerde olunmadığını belirterek, amaçlarının tüzük çalışmalarını 2020’de tamamlamak olduğunu kaydetti.

Taçoy, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye ve Avrupa Birliği’nin kullandığı “İthalat Kontrolleri ve Bilgi Ağına” dahil edilmesinin elzem olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen “Avrupa Birliği’nde Ürün Güvenliği” konulu panelde konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ürün güvenliği ile ilgili sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Taçoy, ürün güvenliği konusundaki düzenlemelerde istenilen yerde olmadıklarını, Avrupa Birliği müktesebatına uyum kapsamında AB’den alınan destekle ürün güvenliği denetimi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Hasan Taçoy, ürün güvenliği kontrollerin Devlet Laboratuvarı’nda yapılabilmesi için ihtiyaçların bulunduğunu, ihtiyaç duyulan bina ve ekipmanların bedelinin 7 milyon Euro olduğunu, bunu AB’den talep ettiklerini söyledi.

Amaçlarının tüzük çalışmalarını 2020’de tamamlamak olduğunu kaydeden Taçoy, “Eğer biz bu 23 tüzüğü yapacaksak, parayı hazırlayacaksınız” dedi.

AB’den piyasa gözetim ve denetimini yapacak personelin eğitimi konusunda da destek beklediklerini belirten Taçoy, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye ve Avrupa Birliği’nin kullandığı “İthalat Kontrolleri ve Bilgi Ağına” dahil edilmesinin elzem olduğunu kaydetti.

Hasan Taçoy, bu işlemler yapılırken Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nde de değişiklikler için adım atılması çağrısında bulundu.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.