Kıbrıs Ne Haber – Kıbrıs'ın Güncel Haber Sitesi

Özersay:Verdiğimiz Sözlerin Arkasında Durduğumuz İçin Bizi Çok Sevmediler


Özersay:Verdiğimiz Sözlerin Arkasında Durduğumuz İçin Bizi Çok Sevmediler
64 views
07 Ocak 2020 - 18:01


Özersay:Verdiğimiz Sözlerin Arkasında Durduğumuz İçin Bizi Çok Sevmediler

Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, partisinin kuruluş yıldönümü sonrası BRT Haber Merkezi programına katıldı.

Halkın Partisi’ni kurmanın ve ayağa kaldırmanın kolay olmadığını belirten Özersay, “Zaman zaman verilen sözlerin ne oranda yapıldığı ile ilgili eleştiriler var saygı duyarım ama biz 5 yıllığına seçildik.Önümüzde 3 yıl daha var ve verdiğimiz sözlerin arkasındayız.Verdiğimiz sözlerin arkasında durduğumuz için bizi çok sevmediler bu siyasetin içinde. Yıllardır, 40 yılı aşkındır bu siyasetin içinde yer alanlar bize sempati ile yaklaşmadılar.” dedi.

Özersay, “Halk bizi sevdi,kucakladı, ayaktayız.Verdiğimiz sözlerin arkasındayız.Tahminlerden daha yavaş ilerlediğini söyleyebilirim.Çok daha fazlasını yapmak isterdim.Ama biz tek başına iktidara gelmedik.Benim de ilk tercihim değildi ama icraat için ortağınızla anlaşmak zorundasınız.2 Yıllık hükümet tecrübimizle söyleyim. Bu ülkede bir şeylerin değişmesi çok zordur ama imkansız değildir.Bunu attığımız adımlarla gösterdik.” diye ekledi.

Koalisyonlar içinde HP’nin denetleyen bir çabası olduğunu kaydeden Özersay, uzun yıllardır hayatta olan siyasi partiler yanında 4 yıldır da bir HP gerçeği yaşandığını ifade etti.

Halkın Partisi kurulurken bazı ithamlarla karşılaştıklarını anlatan Özersay, “Geçicidir, rüzgardır,bitecek dediler.Azim ve kararlılıkla,hükümet etme çabasıyla.Evet bazı sorunlarımız hala çözüm bekliyor.Yeterli sonuç üretilememiştir ama biz çizgimizin dışına çıkmadık.Yolumuza devam ediyoruz” dedi.

TC ve Ülkede ekonomik bir kaynak sıkıntısı yaşandığına işaret eden Özersay, “ TC ne istedi de yapmadınız da bu kaynak gelmiyor diye doğru olmayan konuşmalar yapılıyor.TC bu kaynağı aktarmıyorsa,herhalde aktarmakla ilgili bir skkıntısı var,bir güçlüğü var.Bu kadar yıldır,tarihi derinliğimiz olan, stratejik ortağımız konumundaki Türkiye ile ilişkimizi para ilişkisi ile kurmak olamaz.Bizim tarihi sorumluluğumuzdur. Bu krizi fırsata çevirmek hepimizin elindedir.Herkes elini taşın altına koyarsa, kaynak yaratmak konusunda doğru adım atabiliriz.Sadece TC’den gelecek paraya yaslanmak kadar yanlış olamaz. Türkiye bu kadar yıldır çok daha bolluk içinde kaynak aktarırken, ülkeye altyapı yatırımları anlamında gerekli hizmeti vermeyenler bunun sorumluluğunu taşıyorlar” diye konuştu..l

İmar Planı konusunda gelinen son durumu da değerlendiren Özersay, “İçişleri Bakanı’nın ortaya koyduğu çabayla, ortağımızın da ortaya koyduğu çabalarla, ortada bir konsensus vardır.İmar Planı ile herkes memnun olamaz..Genel hatlarıyla hiç yoktan iyidir denilen bir noktaya gelindi. Birleşik Kurul oybirliği kararı aldı. 1 yıllık bir süreçte genel konsensus sağlanmışken, ortağımızın bazı talepleri de karşılanmışken,bu noktadan itibaren İmar Planı, sonradan dizimizi dövmek istemiyorsak, artık yürürlüğe konulmalı..Villalar, oteller, yapabilirsiniz ama orada altyapı yetersiz kalırsa, planlama olmazsa, lağım içinde kalır. Kararlı bir duruşma gecikmeksizin yürürlüğe konulmalı.1 yıldır yoğun çaba harcadık. Umut ederim yapılacak değerlendirmeden sonra Sayın Başbakan da gerekli kararlılığı ve cesareti gösterip bu adımı atacaktır” ifadelerini kullandı.(BRT)


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.