Kıbrıs Ne Haber – Kıbrıs'ın Güncel Haber Sitesi

Maraş’a yeni kapıMaraş’a yeni kapı
97 views
13 Ekim 2021 - 19:57

Maraş’a yeni kapı

Kapalı Maraş’ta, Anexartessia Caddesi bölgesi için yeni kapı açıldı.

Maraş açılımı sürecinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl alınan kararla dikenli tellerin yıkılarak bir bölümünün sivil halkın ziyaretine açıldığı Kapalı Maraş’ta, Anexartessia Caddesi bölgesi için yeni kapı açıldı.

12 Temmuz 2021 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla askeri statüden çıkarılarak kamuya dahil edilen 174 bin 643 metrekarelik (yüzde 3,5) alandaki çalışmaların daha rahat yapılabilmesi için temizlik sorumluluğu Mağusa Belediyesi’ne verilen bölge için bu sabah 47 yıllık teller kaldırıldı. Böylelikle Kapalı Maraş sınırı içerisindeki Anexartessia Caddesi ile Polat Paşa Bulvarı, İlker Karter Caddesi’ni ayıran bariyerler kaldırılmış oldu.

Elde edilen bilgilere göre açılacak olan yeni kapı ilk etapta yasal sahiplerine iade edilmesi için pilot bölge seçilen alanın temizlik çalışmalarını yürütecek olan belediye ekipleri tarafından kullanılacak.

Anexartessia Caddesi’ne açılan yeni kapıya kontrol noktası kurulacak ve geçişler polis kontrolünde olacak.

Konu kapının sivillerin kullanımına açılıp açılmayacağı konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmazken, ilerleyen zamanlarda geçiş noktasının sivil halkın caddeyi ziyaretlerinde kullanıma açılması bekleniyor.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.