Kıbrıs Ne Haber – Kıbrıs'ın Güncel Haber Sitesi

İran’ın Başkenti Tahran’da Süleymani İçin Cenaze Töreni Düzenlendi

İran’ın Başkenti Tahran’da Süleymani İçin Cenaze Töreni Düzenlendi
69 views
06 Ocak 2020 - 19:52

İran’ın Başkenti Tahran’da Süleymani İçin Cenaze Töreni Düzenlendi

ABD tarafından düzenlenen suikast sonucu Cuma günü öldürülen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin cenaze töreni İran’ın başkenti Tahran’da yüz binlerce kişinin katılımıyla sürüyor. İran Devlet Televizyonu ise törene “milyonlarca” kişinin katıldığını bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP’nin muhabiri, Tahran’da hayatın durduğunu ve yoğun katılım nedeniyle sokakların tıklım tıklım dolu olduğunu aktardı.

AFP muhabiri, kalabalığı “Törenin düzenlendiği alana çıkan sokak ve caddelerde adım atacak yer yok” sözleriyle tarif etti.

Süleymani için ilk tören Cumartesi günü Irak’ta düzenlendi. Bağdat’taki törenin ardından cenaze daha sonra Şiiler için en kutsal yerler kabul edilen Kerbela ve Necef’e götürüldü. Cenaze dün İran’a getirildi.

DİNİ LİDER HAMANEY GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

İran’da törenlerin ilk durağı Tahran Üniversitesi oldu.

Burada düzenlenen töreni yöneten İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptığı konuşmada Süleymani için “en ağır şekilde intikam” alınacağını yineledi.

Ayetullah Ali Hamaney, Süleymani ile saldırıda hayatını kaybeden diğer beş kişiyi “şehit” olarak nitelendirdi.

Hamaney, Süleymani ile diğer beş kişinin İran bayrağına sarılı cesedinin yanında konuşma yaparken gözyaşlarını tutamadı.

Törene Hamaney’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Meclis Başkanı Ali Laricani gibi üst düzey siyasi ve askeri yetkililer katıldı.

Haberde, törene katılmak üzere şehir dışından onbinlerce kişinin Tahran’a geldiği belirtrildi.

İran Devlet televizyonu kalabalığın sayısının milyonlarla ifade edilebileceğini söyledi. Sokaklardaki kalabalığın İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin 1989’daki cenazesinden bu yana en büyük kalabalık olduğu belirtildi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Twitter’dan Başkan Trump’a yazdığı mesajda “Hayatında böyle bir insanlık seli gördün mü? Hala bölgeyle ilgili sana tavsiye veren palyaçoları dinlemeye devam mı edeceksin? Hala bu büyük ülkenin ve halkının iradesini kırabileceğini mi düşünüyorsun? Batı Asya’daki habis ABD varlığının sonu başladı” ifadelerini kullandı.

“AMERİKA’YA ÖLÜM SLOGANLARI”

Kalabalıklar “Amerika’ya ölüm” sloganları attı. Katılımcılardan birinin elindeki pankartta “Sert intikam hakkımız’’ yazısı dikkat çekti.

Öldürülen komutan Süleymani’nin kızı Zeynep Süleymani ise cenazede yaptığı konuşmada “Amerika ve siyonizm şunu bilmeli ki babamın şehit edilişi direniş cephesinde bir uyanışı doğuracak, onlar için karanlık günlerin başlangıcı olacak ve evlerini yerle bir edecek” dedi. Zeynep Süleymani, Başkan Trump’a da “Deli Trump, babamın şehit edilmesiyle her şeyin sona erdiğini sanma” şeklinde seslendi.

Filistin’de faaliyet gösteren Hamas’ın lideri İsmail Haniye “Filistin topraklarındaki siyonist projeye direnişi sona erdiremeyecekler. ABD’ye karşı direnişi bölemeyecekler” ifadelerini kullandı.

İran devrimi için sembolik öneme sahip Azadi Meydanı’na kadar düzenlenen yürüyüşün ardından Süleymani’nin cenazesi helikopterle Kum kentine götürüldü.

Süleymani’nin cenazesi, bu akşam Kum kentinde yapılacak törenin ardından yarın doğduğu yer olan Kirman kentinde toprağa verilecek.

(AA/BBC/VOA/ID/SEL/FG)


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.