Kıbrıs Ne Haber – Kıbrıs'ın Güncel Haber Sitesi

Dünyada ‘Mu varyantı’ alarmıDünyada ‘Mu varyantı’ alarmı
29 views
04 Eylül 2021 - 12:16

Dünyada ‘Mu varyantı’ alarmı

Japonya’da yeni tip koronavirüsün (COVID-19) ilk kez Kolombiya’da tespit edilen Mu varyantı tespit edildi. Yunanistan’da da Mu varyantına rastlandığı açıklandı.

Japon Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) aşılara karşı daha dirençli mutasyonlar geçirdiğini ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu bildirdiği Mu varyantına, Japonya’da 2 kişide rastlandı.

Vakaların biri Tokyo’nun doğusundaki Narita havalimanında Birleşik Arap Emirlikleri çıkışlı bir yolcuda, diğeri ise başkentteki Haneda havalimanında İngiltere çıkışlı bir yolcuda saptandı.

Yolcular havalimanında karantina periyoduna alındı.

Salgın Hastalıkları Ulusal Enstitüsü (NIID) Genel Direktörü Wakita Takaji, söz konusu varyanta yönelik daha fazla bilgi toplanması gerektiğini söyledi.

YUNANİSTAN’DA DA GÖRÜLDÜ

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Dairesi’nin de (EODY) açıkladığı verilere göre, Mu varyantına, Yunanistan’da 6 kişide rastlandı.

Vakalardan 2’si başkent Atina’daki Eleftheros Venizelos Havalimanı girişinde yapılan testlerle tespit edilirken diğer 4 vaka ise Argolida, Attiki ve Ahaia’da kaydedildi.

 

Aşı ve aşı zorunluluğu tartışmalarının devam ettiği ülkede, EODY verilerine göre hastanelerde tedavisi süren 332 entübe hastanın yüzde 91,71’i hiç aşı olmamış ya da aşılarını tamamlamamış kişilerden oluşuyor.

Salgının başından bu yana Yunanistan’da  COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 777 iken günlük vaka sayıları 3 bin civarında seyrediyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.